Anasayfa » Hizmet Rehberi » Hizmet Rehberi Kategorisi
Abonelik Rehberi Kategorileri
 • h-Rehber > Hizmet Rehberi Kategorisi >


 • e-Diski Kullanıcı El Kitabı

  1 - e-Diski Nedir 
  2 - e-Diski nasıl üye olunur?
  3 - Abone numaramı bilmiyorum 
  4 - Birden fazla abone nasıl eklerim?
  5 - e-Diski'ye giriş
  6 - Diğer aboneliklere ait bilgilerimi nasıl görebilirim
  7 - Ödeme
  8 - Kredi kartı bilgilerimi nasıl gireceğim ?
  9 - Ödeme Özeti ve onay
  10 - Ödeme sonucu
  11 - Dekontları görmek
  12 - Dekont Detayi

  1 - e-Diski Nedir ?  

  e-Diski uygulaması ile Tahakkuk, Tahsilat ve Borç bilgilerinizi öğrenebilir, yazıcıdan örnek çıktılarını alabilir, internetten kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca GlobalSign 128 bit güvenlik sistemi ile su faturalarınızı gecikmiş borçlarınız dahil internetten ödeyebilirsiniz.Ödemeleriniz sonucu e-postanıza bilgilendirme e-postası ve üyelik bilgilerinize cep telefonu bilgisini girdiyseniz bilgilendirme SMS i ücretsiz olarak gönderilecektir.

  2 - e-Diskiye nasıl üye olunur?


  e-Diski'ye anasayfadaki eÖdeme veya Yeni Üye bannerından tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Bu sayfada sağdaki menu yardımı ile sırasıyla

  - Üye olmak için tıklayın (e-Diskiye yeni üye olmak için bilgilerin girileceği form) Mynet e-postaları sistemimizde çalışmamaktadır. Lütfen Mynet haricinde başka bir e-posta adresiniz varsa onu girin.
  - Bilgilerinizi güncellemek için tıklayın (Üyelik bilgilerinin değiştirelebileceği form)
  - Şifrenizi unuttuysanız tıklayın (Kullanıcıların e-Diski şifrelerinin unutmaları durumunda email adreslerine şifrelerinin gönderilmesi sağlayan form)
  - E-Diski İçin Tıklayınız (e-Diski Giriş sayfası)

  sayfalarına ulaşmamız mümkün.Yeni gelen kullanıcılar "Üye olmak için tıklayın " tıklayarak aşağıdaki sayfaya ulaşırlar.


  Bu ekranda ilk bilgi olan başvuru tipi bu üyeliğin bir kurum yada şahsa ait olduğunu belirtmektedir. Şifrenin en altı haneli ve rakam olması gerekmektedir.
  Abone no nuzunu bilmemiz durumunda "Abone numaranızı öğrenmek için tıklayınız" tıklayarak ulaşacağınız form yardımı ile abone no nuzu öğrenenebilirsiniz. Birden fazla abone nonuz olması durumunda "Yeni abone ekle" linkini tıklayarak acılan yere diğer abone nolarınızı girebilirsiniz. Vergi Dairesi ve Vergi no nuzu bilmemeniz durumda alanların yanındaki "?" ları tıklayarak acılacak sayfalardaki formları doldurarak öğrenebilirsiniz. e-Diski'ye üye olmak istiyorsanız "Üyesi olmak istiyorum (Borç görme/ödeme)" kısmını secmeniz gerekmektedir, bu durumda doldurmanız gereken alanların isimleri daha koyu yazılacaktır. e-Diski işlemlerinizin yapılabilmesi için bu alanların doldurulması gerekecektir.
  Bu sayfadaki alanları doldurduktan sonra "KAYDET" butonunu tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.Aboneliğiniz bilgileriniz onaylandıktan sonra acılacaktır ve konuyla ilgili bir mail size gönderilecektir.

  3 - Abone numaramı bilmiyorum

  Abone numaranızı bilmemeniz durumunda https://ediski.diski.gov.tr/abone_bul/ sayfasından öğrenebilirsiniz. Bu sayfada Türkçe karakter kullanmayınız bilgilerinizi eski faturalarınızda yazıldığı şekilde girmeniz sonuca daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

  4 - Birden fazla abone nasıl eklerim?


  Bir den fazla aboneniz olması durumunda yeni üye sayfasında abone no kısmındaki "Yeni abone" tıklayarak acılan kısımlara bu abone nolarınıda girebilirsiniz. Abonelerden birini silmek istediğinizde alanın yanındaki sil butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

  5 - e-Diski' ye giriş

  Diski web portalı ana sayfasnından yada e-Ödeme sayfasından Üye girişi tıklamanız durumunda yeni bir sayfada aşağıdaki ekran acılacaktır.Buraya E-Posta adresinizi ve daha önce belirlediğiniz altı rakamdan oluşan şifreyi girmeniz durumunda siteme girebilirsiniz.Şifrenizi unutmanız durumunda "Şifrenizi unuttuysanız" linkine tıklayın. Acılan sayfadaki  formu  doldurarak size sistem tarafından verilen yeni şifrenin e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Sistem size gecici olarak kendi belirlediği bir şifreyi verecektir , bu şifreyi  üyelik bilgileri güncelleme ekranında  istediğiniz bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

  6 - Diğer aboneliklere ait bilgilerimi nasıl görebilirim

  e-Diski'ye giriş yaptıktan sonra gelen ekranın üst kısmındaki listeden aboneliklerinizden birini secip "Abone No Seç" butonuna basarak o abone no ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  7 - Ödeme

  e-Diski ana ekranında otamatik olarak o anki borclarınız listelenir bunlardan ödemek istediklerinizi sectikten sonra "Seçilileri ödemek istiyorum" butonuna basarsanız aşağıdaki kredi kartı bilgileri ekranı acılır.

  8 - Kredi kartı bilgilerimi nasıl gireceğim ?

  Burada kart sahibi kredi kartı no ve CVC2 numarasının olduğu alanlar mevcuttur. Güvenlik nedeni ile kredi kartı numaranızı girerken sanal klavye kullanmanız önerilir. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra ""Ödeme işlemini kontrol etmek istiyorum" butonuna basılarak işleme devam eilir

  9 - Ödeme Özeti ve onay

  Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra son bir kontrol ve onay için aşağıdaki ekran acılır. Bu ekranda kredi kartı bilgileri ve ödeme yapılan borcların özeti mevcuttur. Bu bilgilerde bir hata olması nedeninde "<<Geri"  butonuna basarak kredi kartı bilgilerine dönebilirsiniz. Burada "Ödeme işlemini tamamlamak istiyorum" butonuna basdığınız zaman ödeme işlemi yapılacaktır. Lütfen bu butona bir kere basınız . 

  10 - Ödeme sonucu

  Ödeme işleminin başarılı olması durumunda ekrana dekontunuz gösterilecektir. Sayfanın üst tarafındaki menuden yazdır diyerek bu dekontu yazdırabilirsiniz.

  11 - Dekontları görmek

  e-Diski'de üst menuden "İnternet Dekontları" tıklandığında o zamana kadar ödemiş olduğunuz borcların dekontlarının listesini göreceksiniz. Bu dekontlardan herhangi birini secerek o dekontun ayrıntısını görebilirsiniz.

  12 - Dekont Detayı

  Üst menudeki "İnternet Dekontları" nı tıklayarak ulaşmış olduğumuz dekonlar ekranında her hangi bir dekonta tıklarsak. O dekonta ait bilgilerin yer aldığı aşağıdaki sayfaya ulaşırız.

   

  (412) 252 29 90 - [email protected]
  © 2018 Diski - Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü